Ekonomi


Warning: getimagesize(): https:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /var/www/eaglesland/wp-content/plugins/wp-rss-retriever/wp-rss-retriever.php on line 155

Warning: getimagesize(https://telegrafi.com/wp-content/uploads/2019/05/Promovim-Gilman-Bakalli.jpg): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /var/www/eaglesland/wp-content/plugins/wp-rss-retriever/wp-rss-retriever.php on line 155

Warning: getimagesize(): https:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /var/www/eaglesland/wp-content/plugins/wp-rss-retriever/wp-rss-retriever.php on line 155

Warning: getimagesize(https://i.dailymail.co.uk/1s/2019/05/20/20/13733468-0-image-a-121_1558381768147.jpg): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /var/www/eaglesland/wp-content/plugins/wp-rss-retriever/wp-rss-retriever.php on line 155

Warning: getimagesize(): https:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /var/www/eaglesland/wp-content/plugins/wp-rss-retriever/wp-rss-retriever.php on line 155

Warning: getimagesize(https://i.dailymail.co.uk/1s/2019/05/21/15/13766696-7054215-image-a-71_1558448626224.jpg): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /var/www/eaglesland/wp-content/plugins/wp-rss-retriever/wp-rss-retriever.php on line 155
 • Në Librarinë “Dukagjini”, më 25 maj promovohen veprat e Gilman Bakallit
  true
  Në Librarinë “Dukagjini”, më datën 25 maj 2019, në ora 18.00, do të bëhet promovimi i dy librave të Gilman Bakallit – “Mendimi kritik i një qytetari” dhe “Alfabeti i tranzicionit”. Gilman Bakalli (1967-2016) – opinionist, përkthyes dhe eseist – ka punuar si lektor në Departamentin e Komunikimit dhe Marrëdhënieve Publike,... Read more »
 • Revolta e Spaçit, Basha: Sot diktatura në fuqi
  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një status në facebook, kujton revoltën e Spaçit. Basha thotë se kjo ditë të kujton betimin e atyre shqiptarëve që vuajtën në këtë burg famëkeq, duke qenë kundër diktaturës, ndërsa shprehet se fatkeqësisht diktatura në forma të tjera është ende në fuqi. Statusi i... Read more »
 • Shtyhet seanca për gjytarët e Durrësit
  Seanca për gjykimin e tre gjyqtarëve të Gjykatës së Durrësit Kliton Spahiu, Petraq Dhimitri dhe Petrit Ceno është shtyrë. për në datën 5 qershor. Shkak për këtë është bërë adresa e gabuar e ish-gjyqtarit Dhimitri gjë qa ka sjellë edhe pamundësinë për njoftimin e tij për nisjen e procesit gjyqësor.... Read more »
 • Hazard drejt shitjes te Reali, ja kur do të ndodhë transferimi
  true
  Chelsea është duke u përgatitur për të shitur Eden Hazard te Real Madridi gjatë kësaj vere, pavarësisht se janë të dënuar në merkato. E përditshmja angleze, “Daily Mail”, shkruan se shumë që do të përfitojnë blutë e Londrës është 100 milionë euro, pra shumë më pak sesa vlerësohej në të... Read more »
 • Të rinjtë flasin për përdoruesit e drogës pranë gjimnazeve
  Shifrat e Institutit Shtetëror të Statistikave flasin për përdorim të drogave nga adoleshentët, të cilëve produkti i jashtëligjshëm u ofrohet edhe pranë mjediseve shkollore. Përveç problematikave që u sjell mosha, shpesh të rinjtë në gjimnaze mbeten edhe target grupi që bien pre e shpërndarësve të lëndëve narkotike, jashtë ambienteve të... Read more »
 • Brechti dhe një nga dashuritë më të mëdha e më tragjike të jetës së tij
  Në vitin 1931, dramaturgu dhe poeti gjerman Bertolt Brecht, e takoi një aktore të re, një grua të quajtur Margarete Steffin, me të cilën u lidh në aspektin intelektual dhe intim. Të dy u takuan gjatë një prove. Ajo më pas luajti te “Nëna” e Brechtit, e më vonë u... Read more »
 • Chelsea prezanton blerjen e vetme për këtë sezon
  true
  Christian Pulisic është zyrtarisht futbollist i skuadrës së Chelsea-s, teksa sot ka pozuar me fanellën e skuadrës londineze në “Stamford Bridge”. Futbollisti me origjinë amerikane është transferuar për 58 milionë paund nga Borussia Dortmund gjatë janarit, por qëndroi te ekipi gjerman deri në fund të sezonit, në bazë të një... Read more »
 • Kokëdhima: Braktisni farsën e 30 qershorit!
  Kreu i Lëvizjes “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima ka reaguar lidhur me tërheqjen e disa kandidatëve të partisë “Bindja Demokratike” për kryetarë bashkish në zgjedhjet e 30 qershorit. Në reagim thuhet se partia “Zgjidhja” i përshëndet këto zhvillime, pavarësisht motiveve, sepse më i rëndësishëm është refuzimi për të marrë pjesë në zgjedhje jogjithëpërfshirëse. “Zgjidhja”... Read more »
 • Thonj delikatë? Ja trajtimet e duhura
  A janë thonjtë tuaj të prirë për t’u thyer, janë bërë ata me disa shtresa apo janëplasaritur? Nëse po, atëherë nuk jeni të vetme me këtë problem. Thonjtë e thyer janë problem i shpeshtë i shumicës së femrave. Por, para se të niseni për të blerë ndonjë produkt të shtrenjtë, i cili ndoshta... Read more »
 • Panariti: Dy aftësitë që do ti duhen brezit të ri
  Ish-deputeti i LSI-së, Edmond Panariti, përmes një postimi në facebook, shkruan për dy aftësitë që do ti duhen brezit të ri. Postimi i plotë Cilat janë dy aftesite që do ti duhen brezit të ri për pesedhjete vitet e ardheshme, për të ecur para? Ku do të na duhet të investojme fort... Read more »